איך להתגרש נכון

נישואין הן עניין מורכב ובמהלך השנים מערכות יחסים שהיו נראות ורודות ומבטיחות, נסדקות, מתפוררות ונעלמות.

הסקרים מראים כי שליש מהזוגות בישראל התגרש או יתגרש בעתיד והתשובה לשאלה איך יודעים מתי צריך להתגרש, הינה מורכבת מלא מעט משתנים.

עם זאת,ישנם מספר איתותים עיקריים, בין רבים אחרים, לגירושין המממשים לבוא:

1. חוסר בפיתרונות יעילים של קונפליקטים

זוגות שלא פיתחו דרך לפתור סכסוכים ללא פגיעה במערכת היחסים, בסופו של דבר נמנעים ממחלוקות וקונפליקטים. אחד או שניהם הגיע לנקודה של ייאוש שאין טעם לנסות לפתור בעיות עם בן / בת זוגו. בסופו של דבר, ההבדלים נערמים ומגבירים נסיגה הדרגתית.

2. התנתקות רגשית

מעורבות רגשית היא דרישה מינימלית לפיתוח ותחזוקה של אינטימיות. ההתעניינות בחיי הרגש של האחר ומעורבות אמפתית של שני בני הזוג מהווים את המרכיבים הנדרשים לקשר אינטימי. כאשר מצב זה אינו קיים, אז מתחילה התנתקות רגשית שהולכת ומחריפה בחלוף השנים.

3. חוסר בסקס

המין מבטא ומחזק את הקשר הרגשי. כאשר בני זוג לא קיימו יחסי מין זמן רב, זה בדרך כלל אינדיקטור אמין לכך שההתנתקות הרגשית מתקדמת במהירה.

4. התמקדות מוגברת מחוץ לנישואין

נישואים ריקים הם משעממים מאוד. יש זוגות שמתגמלים על כך בכך שהם מתמקדים בעיקר בילדים כך שהפעילות המרוכזת בילדים הופכת לתוכן היחיד בחיי המשפחה. אחרים בוחרים להשקיע את מירב זמנם בעבודה, פעילויות מרובות עם חברים וכד’. במצב זה מערכת היחסים הזוגית הופכת לחלק מיזערי בחיי האדם.

איך להתגרש נכון?

בני זוג אשר החליטו לפתוח בהליך גירושין עומדים בפני משבר רגשי גדול, במיוחד כאשר מדובר במשפחות עם ילדים.

בכדי למתן את העומס הריגשי וההשפעה הטראומטית של התהליך, מומלץ ורצוי לאמץ מספר דרכים חכמות שיסייעו לכם להתגרש נכון ומנגד, להימנע מטעויות שפשוט אסור לכם לעשות.

1. אסטרטגיה – הצעד הראשון בהליך גירושין הוא ההחלטה האם אתם מוכנים לנהל הליך גירושים בהסכמה, או שאתם רוצים לנהל את ההליך בבית משפט. המשמעות של הליך משפטי היא כמעט תמיד, מלחמות קשות, ארוכות ויקרות. אין ספק שגירושין בהסכמה הם האופציה האידיאלית, לא כל שכן כאשר מעורבים ילדים.

2. משמורות והסדרי ראיה – כשבני זוג רוצים להתגרש בצורה נכונה, עולה בהם החשש שהילדים יפגעו מההליך המותח והעמוס רגשית. בכדי להימנע מקונפליקטים ועוינות וכן לחסוך כסף וזמן, זוגות רבים בוחרים לפנות להליך גישור זוגי שמסייע להם לבנות תוכנית הורות.

3. ההסכם והגט – בשלבים המתקדמים לחתימה על הסכם הגירושין,העומס הרגשי הולך וגובר, ופעמים רבות אחד או שני בני הזוג מחליטים לבעוט ב-הכל ו”לשבור את הכלים”. זהו חשוב עד מאוד לנטרל רגשות שליליים, לגלות שליטה ולהפעיל שיקול דעת בריא. להתגרש נכון זה בהחלט אפשרי כאשר שני בני הזוג נוהגים באחריות ומבינים כי סיומו של הקשר הזוגי מכבד ומשרת את כל המשפחה