דף הבית >> גירושין
גירושין – האם מדובר בטרנד?

בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה שבה יותר ויותר זוגות מאושרים יותר ומאושרים פחות פונים לאופציה של הליך גירושין, מומחים רבים ברחבי העולם נוטים לטעון כי מדובר בטרנד – וישנם זוגות שאינם מנסים לעבוד על הבעיות שלהם בטרם שבירת הכלים. אז האם מדובר בטרנד? קשה מאוד להגיד, אך ברוב המקרים זוגות המגיעים לסיטואציה שבה הם פונים אל בית הדין הרבני או לבית המשפט לענייני משפחה מאסו בחיי הנישואים והבינו כי הם אינם מסוגלים לחיות זה לצד זה יותר.
כיום על מנת למנוע מצב שבו הגירושים יהפכו להיות טרנד, החוק מחייב את כל הזוגות עד בטרם הפנייה לבית המשפט או לבית הדין להתחיל הליך של גישור גירושין בעזרתו של איש מקצוע בדמות מגשר. הסיבה העיקרית לכך היא הניסיון לאחות את השברים ולהביא את בני הזוג למצב שבו הם מצד אחד מנסים לבנות בסיס להסכם גירושין, ומצד שני בודקים עד כמה הם רציניים ברצון שלהם להתחיל את התהליך הסבוך והמורכב.

האם ניתן לקצר תהליכים בהליך גירושין?

כל זוג המתחיל הליך גירושין רוצה לסיים אותו בזמן הקצר ביותר. האנרגיות הרבות והויכוחים הרבים הופכים את ההליך באופן טבעי לבלתי נגמר וככזה שהזמן בו עוצר מלכת. קיצור תהליכים אינו נהוג בדרך לקבלת גט ולרוב בתחילת התהליך אתם לא תדעו עד כמה ההליך קשה ומסובך – אבל בסופו של דבר כל מי שבאמת רוצה לפרק את החבילה יתמיד ויגיע לקו הסיום - עייפים אך מרוצים.

תהליך גירושין יכול להתקצר אם תחליטו לפנות לאופציה של מגשר גירושין. הגעה להסכם בעזרתו של מגשר יכולה לקצר את התהליך במספר שבועות ואפילו במספר חודשים – וזוהי אחת מהסיבות שהחוק מחייב את כל הזוגות אשר מעוניינים להתגרש להתחיל את התהליך אצל מגשר גירושין ורק לאחר מכן לפנות אל האופציה של בית משפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני.
בעקבות החוק התורים בבתי הדין הרבניים ובבתי המשפט לענייני משפחה הולכים ומתקצרים, אך עדיין אם לא יהיה מנוס מפנייה לאחד מהגופים הללו – תאלצו להפנים כי התהליך המצפה לכם הינו ארוך ומתמשך ותאלצו לגייס סבלנות ואורח רוח בשביל לצלוח אותו בצורה האולטימטיבית מבחינתכם.

עומדים להתגרש? מה אסור לכם לשכוח?

ההחלטה להתגרש היא החלטה אמיצה הדורשת מכל אחד מהצדדים המון סבלנות ורוגע, לכל אחד העומד בפני הרגע הגורלי אסור לשכוח מספר דברים חשובים. ראשית כל לעמוד על כל העקרונות שלכם מתחילת התהליך ועד לסיומו. לכל אחד מבני הזוג יש מספר נקודות חשובות שאינו מוכן לוותר עליהן. ככל שתעמדו אחרי העקרונות שלכם בצורה יציבה יותר, כך הסיכוי שתקבלו אותן יהיה גבוה הרבה יותר- אולם, חשוב מאד לוודא שעקרונות אלא ניתנים למימוש על מנת להגיע להסכם.
אסור לכם לשכוח כי לגוף אליו אתם פונים – בין אם מדובר בבית המשפט לענייני משפחה או מנגד לבית הדין הרבני יש בעלות בלעדית על תיק הגירושין שלכם. לכן אם וכאשר תרצו להחליף בין המוסדות השונים לא תהיה לכם אפשרות לעשות זאת. לכן חשוב מאוד שתוודאו כי אתם בטוחים במאת האחוזים במוסד בו אתם מפקידים את תיק הגירושין שלכם.

גירושים בישראל מול גירושים בשאר העולם – מה שונה?

נושאי הליבה של הגירושים בכל העולם הינם זהים, השוני העיקרי בין האופי של גירושים בישראל מול האופי של גירושים בשאר המקומות בעולם זה שעבור המתגרש\ת הישראלי\ת עומדת אופציה של בחירה בין בית דין רבני או בית דין חילוני בדמות בית משפט – לזוגות בחו"ל קיימת רק אופציה אחת בדמות בית משפט כאשר אצלם לא קיימת אופציה של בית משפט רבני או דתי מכל סוג שהוא.
גירושין בישראל הינם תהליך שכיח למדיי בשנים האחרונות. בדומה לרוב המדינות בעולם גם בישראל אחוזי הגירושין נמצאים בעלייה מתמדת – ועל פי המדדים הרשמיים ישראל מדורגת בעשירייה הראשונה מבחינת אחוזי הגירושין. הפערים בין ישראל אל מול המדינות שלפניה ואחריה לא גדול במיוחד דבר המעיד על הדמיון בין כל המדינות בעולם בעניין הנ"ל.

גירושים בישראל – יותר מסובך מכל מקום בעולם

רבים נוטים לחשוב כי במדינת ישראל הליך הגירושים יכול להיות קל לעומת מדינות אחרות באזור, אך עקב המורכבות בין דת לחילוניות הנושא הופך להיות הרבה יותר מורכב וסבוך. ההחלטה הראשונית שלכם בין הליך חילוני להליך דתי יכולה להיות גורלית במיוחד ולעיתים כל אחד מבני הזוג ימשוך לכיוון אחר, דבר העשוי רק לסבך את העניין ולהפוך אותו להיות לבלתי פשוט בעליל. ברוב המקרים בני הזוג בסופו של דבר יגיעו להחלטה לגבי המקום שבו יתבצע הדיון. לאחר ההסכמה יגיעו עוד חילוקי דעות שרק יהפכו את הויכוח להרבה יותר מהותי ורציני.
כיום מרבית האנשים ימליצו לפנות אל בית המשפט על מנת לקבל את נקודת הפתיחה הטובה ביותר במקרים שבהם אין תקשורת וקיימת מחלוקת קשה. ברוב המקרים אל בית הדין הרבני יגיעו זוגות שאינם מוכנים לתת גט האחד לשני – או מנגד זוגות דתיים שמאמינים במוסדות הדתיים ולא במוסדות החילוניים שבעבורם הם אינם רשאים לקבל החלטה בעניינם.

גירושים בישראל – מהן הסיבות השכיחות ביותר?

לא חסרות סיבות שגורמות לזוגות בישראל להחליט כי הגיע הזמן לפרק את החבילה, אך בשונה משאר המדינות בעולם – הסיבות לגירושין בישראל יכולות להיות ייחודיות רק למדינה שלנו. במחקרים של השנים האחרונות נקבע כי אחת מהסיבות השכיחות ביותר לגירושין בישראל מגיעה במקרים שבהם אחד מבני הזוג חווה גירושין של אחד מהוריו. הסיכוי כי הוא יחליט לפרק את החבילה ביום מן הימים הופך להיות ממשי הרבה יותר. בנוסף, בעיות כלכליות או חילוקי דעות בנושאי דת אלו מהסיבות השכיחות ביותר לישראל ביחס לשאר המדינות בעולם וכמובן שגם הבדלי מעמדות בין בני הזוג או זוגות אשר התחתנו בגיל צעיר - הפכו להיות מהגורמים השכיחים ביותר לגירושין בישראל.

נושאים נוספים בתחום:

גירושין ברבנות, גירושין בישראל, גירושין וילדים, גירושין סטטיסטיקה, גירושין בהסכמה, גירושין זכויות האישה, גירושין או גירושים, גירושין הגדרה

מרכז גישור

צרו עמנו קשר למידע נוסף
שעות פעילות 09:00-17:00
    ימי פעילות א '- ה'
תהליך הגירושין יכול להימשך זמן רב. למראית עין נדמה כי מרגע קבלת ההחלטה של שני הצדדים על הגירושין, המרחק מהגט הינו קצר למדיי - אך לא כך הם פני הדברים. מדובר בתהליך ארוך שיכול להימשך זמן רב ולדרוש מכם לא מעט כוחות ותשומת לב. פתיחת תיק גירושין תתבצע בשני שלבים – השלב הראשון פתיחת תיק גירושין בבית הדין הרבני שבו בעצם תקבלו את הגט, בין אם התחתנתם בחתונה אזרחית ובין אם התחתנתם בחתונה רגילה. את הגט תוכלו לקבל רק בבית הדין הרבני. על מנת לקבל תוקף להסכם הגירושין שלכם יהיה עליכם לפתוח תיק גירושין בבית המשפט, מתוקף סמוכתו של בית המשפט לאכוף את ההסכם ולדאוג כי הוא לרווחת כל הצדדים או שניתן לקבל גם תוקף משפטי מבית הדין הרבני ללא גישה לבית המשפט.

 גירושין - גירושים

למידע נוסף התקשרו  072-3935235