דף הבית >> גירושין >> גירושין בהסכמה
באילו נושאים עוסק הסכם גירושין?

הנושאים המופיעים בהסכם גירושין הם רבים ומגוונים, בכל הסכם גירושין ישנם את נושאי הליבה המופיעים בכל הסכם גירושין – ולעיתים ישנם נושאים חדשים המאפיינים את בני הזוג המגיעים לתהליך. אחד מהנושאים המרכזיים שהוא חלק בלתי נפרד מכל הסכם גירושין בהסכמה זה הסכם מזונות, כל הורה חייב לשלם סכום קבוע המצוין בהסכם הגירושין לטובת הילדים המשותפים – הסכום הזה מבטיח כי הנטל הכלכלי של גידול הילדים לא ייפול רק על אחד ההורים.
שתי סעיפים עיקריים בהסכם הקשורים לילדים המשותפים של בני הזוג הם – הסכמי\הסדרי ראייה וכמובן כל נושא המשמורת שהוא עבור רבים העניין המרכזי למחלוקות וויכוחים בין בני זוג שונים. גירושים בהסכמה ברוב המקרים יוכלו לצלוח רק אם בני הזוג יגיעו להסכמה על שתי הסעיפים הללו בהסכם הגירושים, הילדים המשותפים זה הבטן הרכה אצל כל אחד מבני הזוג – כל צד רוצה למשוך את השמיכה לכוונו ובכך לגבור על הצד השני ובסופו של דבר רק אם תהיה הסכמה על הסדרי ראייה ומשמורת יהיה ניתן לחשוב על גירושים בהסכמה.
נושא שלישי ואחרון שמופיע בכל הסכם גירושין בין בני זוג זה חלוקת הרכוש, באופן טבעי בני זוג החיים ביחד אפילו לזמן קצר צוברים ביחד דברים משותפים – מחובתו של בית המשפט או מגשר גירושין זה לחלק בצורה שווה את כל הרכוש המשותף של בני הזוג, לרוב גם כאן קיימים מוקדי חיכוכים בין בני הזוג כאשר באופן טבעי כל צד רוצה לקבל כמה שיותר דברים על חשבון הצד השני וכך להתחיל דף חדש בצורה מסובסדת יותר.

גירושים בהסכמה – איך מאפשרים הסכם גירושין?

את החותמת הסופית לכל הסכם גירושין חייב לתת בית המשפט לענייני משפחה, אפילו אם החלטתם לפנות אל מגשר גירושין על מנת להגיע להסכם גירושין בהסכמה – בסופו של דבר עליכם להגיש את נוסח ההסכם הסופי לבית המשפט על מנת שהוא יקיים דיון ויאשר את הסכם הגירושין.
הדיון בנוגע לאישורו של הסכם הגירושין הינו קצר יחסית, הוא נועד על מנת להבטיח כי ההסכם מקובל באופן מלא על כל אחד מהצדדים ולא התבצע תוך כדי כפייה על אחד מבני הזוג. וכמובן השופט גם בודק כי ההסכם שם בראש סדר העדיפויות את הילדים והקטינים שאינם לוקחים חלק פעילים במשא ומתן על ההסכם, אך מבחינת בית המשפט הם נמצאים בראש סדר העדיפויות וטובת אמורה להיות אחד מהדברים הבסיסיים על מנת שהסכם גירושין יאושר בצורה חלקה וללא בעיות מיוחדות.

האם ניתן לבטל או לשנות הסכם גירושים לאחר שנערך?

רבים נוטים לחשוב כי הסכם גירושין אינו ניתן לשינוי או לעריכה, אך מדובר במחשבה מוטעת – בכללי ניתן לערוך או לשנות הסכם גירושין בכל זמן. אז למה לעיתים מדובר במשימה כמעט בלתי אפשרית? קיימים שתי מקרים בהם ניתן לערוך או לשנות הסכם גירושין, הראשונה היא בהסכמתם המלאה של בני הזוג – ברוב המקרים אחד מבני הזוג יתנגד או יעדיף להשאיר את הסכם הגירושין בנוסח הראשוני שלו.
סיבה נוספת שבגינה ניתן לפתוח או לשנות הסכם גירושין היא על ידי פנייה אל בית המשפט ואישורו לפתוח את הסכם הגירושין. צריכה להיות סיבה מאוד משמעותית שבגינה יקבע בית המשפט לפתוח את הסכם הגירושין ולשנות אותו, ברוב המקרים הסיבות שבגינם מבקשים לפתוח את הסכם הגירושין הן זניחות ולא באמת משמעותיות.

רבנות וגירושין – כל מה שצריך לדעת

מרבית הזוגות בישראל מתחתנים כדת משה וישראל, כלומר מיד עם סיום היום המאושר בחייהם נרשמים בני הזוג כזוג נשוי ברבנות – ובכך בעצם הופכים להיות באופן רשמי זוג נשוי במדינת ישראל. אך מה קורה אם רוצים להתגרש ולעדכן זאת גם ברבנות?
תביעת גירושין ברבנות הינה זהה לתביעת גירושין בבית המשפט, לרוב תביעת גירושין ברבנות נגמרת מהרצון של אחד מבני הזוג לקבל גט ולסירובו של בן הזוג השני לתת את הגט. במידה ופניתם אל בית הדין של הרבנות והתחילו לדון בענייניכם, לא תוכלו לבקש להמשיך את הדיון בבית המשפט לענייני משפחה מכיוון שבית הדין הרבני קיבל את הסכמות לקבוע ולדון בעניינכם.

גירושין בהסכמה לא נעשים בבית הדין הרבני, בין הדין הרבני נועד בעיקר לזוגות שאינם מצליחים להתגרש בהסכמה ואחד מבני הזוג מסרב לתת את הגט המיוחל. קיימים סיבות רבות בגינם פונים זוגות לבית הדין הרבני ולא לבית המשפט לענייני משפחה, זוגות דתיים אינם מאמינים לרוב במוסדות החילוניים ולכן האופציה היחידה שתעמוד לרשותם זה פנייה אל בית הדין הרבני.

איך מגישים בקשת גט בבית הדין הרבני? ראשית כל פנייה אל בית הדין הרבני הינה צעד משמעותי שצריך לחשוב עליו בצורה רצינית, ולהגיע מוכנים בכדי שבסיומו של יום תוכלו לקבל את הגט המיוחל. מומלץ לאסוף ראיות ולהכין מסמכים בנוגע להסדרי הראייה ובהסכמי המשמורת  על הילדים, בכל העניינים הקשורים למזונות ולרכוש המשותף אותו צברו בני הזוג בחלוף השנים.
לרוב הסכם בבית הדין הרבני לא לוקח יותר מידיי זמן, הדיונים יכולים להתארך ככל שהנושא הופך להיות מסובך – במידה ותגיעו לדיונים מוכנים עם כל המסמכים וההוכחות הרלוונטיות ההחלטה תגיע תוך זמן קצר ולא תשאיר מקום לספק לגבי זהות ההחלטה.


שאלות ותשובות הקשורות בתהליכי גירושין בהסכמה

שאלות רבות יכולות לצוץ במהלך תהליך הגירושין, בטח כאשר מדובר בתהליך של גירושין בהסכמה שבו חשוב מאוד לפעול בצורה שקולה ומאוזנת – כך שמצד אחד תוכלו לקבל את כל היתרונות שהאופציות של גירושין בהסכמה מציעות ומצד שני לא תעשו טעויות שישחקו לרעתכם ויגרמו לכם להשיג הסכם פחות טוב ממה שציפיתם. במאמר הנ"ל ריכזנו עבורכם את כל השאלות והתשובות שיכולות לצוץ לכם במהלך הליך גירושין בכלל והליך גירושין בהסכמה בפרט.

ש: איזה איש מקצוע מטפל בתחום של גירושין בהסכמה?

ת: גירושין בהסכמה זהו נושא כולל אשר מטופל על ידי מספר אנשי מקצוע, בחלק מהמקרים תוכלו לפנות אל עורך דין לענייני גירושין לצורך בניית הסכם גירושין או למטפל זוגי בכדי לנסות ולאחות את הקרעים במקרה שבו הגירושין אינם סופיים. אך האופציה הטובה ביותר העומדות לרשותכם היא פנייה אל מגשר גירושין המספק לכם את כל המישורים הללו תחת איש מקצוע אחד, מגשר גירושין יוכל לדאוג לכם לניסוח הסכם גירושין טוב ומספק עבור כל הצדדים.


ש: כמה זמן נמשך תהליך של גירושין בהסכמה?

ת: באופן טבעי תהליך של גירושין בהסכמה הינו קצר משמעותית מאשר תהליכי גירושין אחרים. ההסכמה בין הצדדים והרצון לסיים את הכאוס גורמים לכל אחד מהצדדים לעשות את הוויתורים שלו לטובת הגעה להסכם מהיר אשר מיטיב עם שתי הצדדים. בגישור גירושין, הפגישות הינן עינייניות וממוקדות, בני הזוג מקבלים עליהם בסיום כל פגישה משימות ומטלות שעליהם לעבוד עד הפגישה הבאה. יוצא מכך, שבהליכי גישור גירושין יכולים בני הזוג להגיע להסכמות ולסיים את ההסכם בתוך כ- 10 מפגשים ממוקדים ועינייניים.
ככל שתשכילו לבחור איש מקצוע בדמות מגשר גירושין או מגשרת גירושין ברמה גבוהה, כך הזמן של ההליך יהיה קצר יותר. מגשר או מגשרת מיומנים ומנוסים יצליחו להביא במהירות את בני הזוג למצב שבו הם פתוחים ומוכנים לשתף ולחלוק את המשברים ואת הסיבות לכך שהגיעו למצב הזה. כך התהליך עצמו יתקצר משמעותית ויביא לפתרון הבעיות בתוך מספר מועט של מפגשים.


ש: אפשר לבצע הליך של גירושין בהסכמה באופן עצמאי?

ת: כמעט ובלתי אפשרי לבצע הליך של גירושין ללא מעורבותו של איש מקצוע, אפילו גירושין בהסכמה אשר נראים כגירושין הפשוטים ביותר ליישוב מצריכים הכוונה ועזרה של איש מקצוע אשר מכיר את עולם הגירושין ויצליח לספק לכל אחד מהצדדים המעורבים בתהליך את מעטפת ההגנה הנדרשת.
הסכם גירושין איננו קל לניסוח ומצריך את הניסיון והידע של אנשי מקצוע, וגם אם תחליטו לבצע את הליך הגירושין באופן עצמאי תהיו מחויבים לערב עו"ד או מגשר על מנת לנסח את ההסכם בצורה נכונה משפטית – ולכן מלכתחילה עדיף לפנות אל מגשר גירושין על מנת לנסות ולסיים את הליך הגירושין בצורה מהירה, נכונה ושוטפת.


ש: אין לי יכולת כלכלית לממן הליך גירושין בהסכמה – מה עליי לעשות?

ת: מצוקה כלכלית של זוגות הנמצאים בתחילתו של הליך גירושין הינה סימפטום מוכר וידוע, כיום קיים פתרון גם למי שאיננו יכול לממן לעצמו הליך של גישור גירושין על ידי מגשר גירושין מוסמך ומקצועי. מרכזי גישור המסובסדים ברובם על ידי העירייה פזורים ברחבי הארץ, העלויות של הליכי הגישור דרך מרכזי הגישור הללו הינם זולים משמעותית לעומת הליך גישור עם מגשר פרטי. ולכן זהו הפתרון האידיאלי לכל הזוגות שאינם יכולים להרשות לעצמם להיעזר במגשר גירושין פרטי, אך עדיין רוצים לקבל עזרה מקצועית בבניית הסכם הגירושין הכולל בתוכו את כל הנושאים הקריטיים: מזונות, משמורת, הסכמי ראייה וכו'.


ש: האם הסכם גירושין בהסכמה זול יותר מאשר הסכם גירושין ללא הסכמה?

ת: בהחלט כן! הליך גירושין בהסכמה זול באופן משמעותי בהשוואה להסכם גירושין ללא הסכמה בין בני הזוג. הסיבה העיקרית להוזלה המשמעותית טמונה באורכו של התהליך, הליך גירושין בהסכמה הינו קצר ואינו מצריך כמות מפגשים גדולה של בני הזוג עם המגשר. לעומת זאת הליך גירושין ללא הסכמה מצריך טיפול ממושך ובחלק מהמקרים הטיפול יכול להימשך במספר חודשים רבים, זוהי הסיבה לכך שבני זוג המתבצרים בעמדותיהם יצטרכו לשלם יותר מאשר בני זוג המוכנים להתפשר זה לכיוונו של האחר ולהגיע למצב של הידברות וניסיון ליישוב המחלוקות.
 
ש: איך בוחרים מגשר לצורך הליך גירושין בהסכמה?

ת: הקריטריונים לבחירת מגשר גירושין הינם חשובים וקריטיים להצלחת התהליך, מגשר ברמה גבוהה יביא את בני הזוג להסכם טוב וצודק עבור כל הצדדים המעורבים בתהליך – ואילו מגשר אינו מנוסה יביא לבני הזוג הסכם לא טוב אשר יכול לעשות עוול לאחד מהצדדים או אפילו לכל הצדדים המעורבים בתהליך עצמו.
הקריטריון החשוב ביותר לבחירת מגשר גירושין זה שנות הידע והניסיון שלו בתחום. מגשר זהו אחד מהמקצועות שבו הניסיון הוא מרכיב פרקטי בהצלחת התהליך, ולכן ההמלצה שלנו היא שתבחרו מגשר גירושין עם ניסיון וותק גבוה ככל האפשר – זהו אלמנט אשר יכול לפעול אך ורק לטובכם ולהביא לכך שהמגשר יהיה מספיק מיומן בשביל לפתור את הבעיות והמחלוקות שלכם עם בן או בת הזוג.
אלמנט נוסף שאסור לשכוח כאשר בוחרים מגשר גירושין זה את רמת הזמינות שלו, מגשרים רבים מציעים לקהל לקוחותיהם זמינות נמוכה אשר תביא לכמות מפגשים קטנה יחסית – דבר שעשוי לדחות בצורה משמעותית את אורכו של תהליך הגירושין. רצוי לבחור מגשר או מגשרת גירושין עם זמינות גבוהה ככל האפשר, כך תצליחו לסיים את כל התהליך הארוך והסבוך הזה בתוך זמן קצר עם תוצאות מצוינות וכמות מינימאלית של פגיעות במכרים שלכם.


ש: כמה עולה הליך גישור המבוסס על גירושין בהסכמה?

ת: עלותו של הליך גישור המבוסס על גירושין בהסכמה איננה קבועה, ומשתנה בהתאם לעלויות השונות הקיימות בשוק ולמשך הזמן הנדרש עד להגעה להסכם גירושין. ברוב המקרים העלויות של הליכי גירושין בהסכמה נעות סביב סדר גודל של 4000-6000 ₪ ובחלק מהמקרים העלויות עשויות להיות יקרות יותר אם תחליטו לפנות אל מגשר מוכר או מנוסה אשר העלויות אותן הוא דורש גבוהות יותר מגובה השוק.
כמובן שבאפשרותכם לערוך סקר שוק ולבדוק מהן העלויות הסטנדרטיות בשוק, זוהי דרך מצוינת להתמקח עם מגשרים כאלה ואחרים ולנסות להשיג את המחירים הטובים ביותר אשר ייקלו עליכם באופן משמעותי ויאפשרו לכם להתרכז בגירושין בלבד.

נושאים נוספים בתחום:

גירושין בהסכמה ללא עו ד, גירושין בהסכמה ברבנות, הסכם גירושין בהסכמה דוגמא, עלות גירושין בהסכמה, גירושין בהסכמה כמה זמן, גירושין בהסכמה ללא ילדים, גירושים מהירים, גירושין בהסכמה בבית דין רבני

מרכז גישור

צרו עמנו קשר למידע נוסף
שעות פעילות 09:00-17:00
    ימי פעילות א '- ה'
אחת מהשאיפות הגדולות ביותר של מרבית הזוגות העומדים בפני הליך הגירושין זה להגיע להסכמה על הנושאים החשובים ביותר בהסכם הגירושין. שני הצדדים יודעים כי מריבה או ויכוח על אחד מהנושאים החשובים יגרום לכך שההחלטה תתקבל על ידי גורם שלישי בדמות שופט או מגשר גירושין, דבר שברוב המקרים פוגע בשאיפות של שני הצדדים וההחלטה בסופו של דבר לא תרצה אף אחד מהצדדים. לא פשוט להגיע למצב שבו מבצעים גירושין בהסכמה, כל אחד מהצדדים מגיע עם מטען רב כלפי הצד השני ועם כמות עצומה של אגו שאותה חייבים למתן על מנת להביא את הצדדים לדיאלוג שבסיומו יהיה ניתן גם להגיע למצב שבו גירושים בהסכמה זה לא דבר בלתי אפשרי.

גירושין בהסכמה - גירושים בהסכמה

למידע נוסף התקשרו 072-3935235