דף הבית >> גירושין >> גירושין וילדים
גירושים וילדים – איך מונעים את פגיעת הילדים?

מידת הפגיעה של הילדים מהליך הגירושין משתנה ממקרה אחד למקרה אחר, באפשרותם של ההורים למנוע פגיעה קשה בילדים על ידי נקיטת מספר צעדים לפני ובזמן ההליך עצמו. ראשית עליכם לעשות הפרדה בין ילדים גדולים ובין ילדים קטנים, ילדים גדולים אשר יודעים ומסוגלים להפנים את חשיבות התהליך יכולים להיות שותפים מלאים מרגע קבלת ההחלטה ועד לסיום התהליך – מנגד ילדים קטנים יכולים להיות פחות מעורבים, אך ברגע האמת חשוב גם לשתף אותם ולנסות לדבר איתם בגובה העיניים.
בנוסף חשוב מאוד לבצע את תהליך הגירושין בהדרגה, כאשר כל צעד דרסטי שצפוי להגיע צריך להיות בזמן שלו – מספר רב של צעדים דרסטיים בזה אחר זה עשויים לגרום לילדים להיכנס לפאניקה וחרדה, לכן כל צעד צריך להיות מבוקר ומדוד ורצוי אף להתייעץ עם פסיכולוג ילדים או כל גורם מקצועי המתמחה בילדים ויוכל לספק לכם מעט עזרה והכוונה.

גישור גירושין - כיצד זה תורם לגירושין עם ילדים?

גישור גירושין הוא אחד מהתהליכים היעילים ביותר לגירושין כיום, המגשר שהוא איש המקצוע המלווה את התהליך שם דגש מרכזי על טובת הילדים. הסכם גירושין עם ילדים זה תמיד נושא מורכב, כל צד ינסה למשוך את ההסכם לכיוונו וכאן המגשר צריך לקבל את ההחלטות הקשות הנוגעות בעיקר לתחום של המשמורות על הילדים, כיצד יתחלקו הסכמי המזונות וכמובן כיצד יתחלקו הסדרי הראייה בין ההורים.
גישור גירושין מקצר מאוד את תהליך הגירושין דבר שבהחלט יכול לתרום לגירושין עם ילדים, באופן טבעי ככל שאורכו של התהליך יהיה קצר יותר כך הילדים יפגעו ויהיו חשוכים לפחות עניינים שעשויים לפגוע בהם. המגשר שהוא הדמות המקצועית בגישור גירושין מלווה את הזוג לכל אורך התהליך, הוא יספק להורים הנחיות ועצות כיצד לשתף את הילדים בתהליך – ויכין אותם כיצד התהליך עשוי להשפיע על המשך חייהם עם הילדים דבר שבהחלט יכול לתרום מאוד לתהליך של
גירושין וילדים.

גישור גירושין - כיצד זה תורם לגירושין עם ילדים?

גישור גירושין הוא אחד מהתהליכים השכיחים ביותר לגירושין כיום, המגשר שהוא איש המקצוע המלווה את התהליך שם דגש מרכזי על טובת הילדים. הסכם גירושין עם ילדים זה תמיד נושא מורכב, כל צד ינסה למשוך את ההסכם לכיוונו וכאן המגשר צריך לקבל את ההחלטות הקשות הנוגעות בעיקר לתחום של המשמורות על הילדים, כיצד יתחלקו הסכמי המזונות וכמובן כיצד יתחלקו הסדרי הראייה בין ההורים.
גישור גירושין מקצר מאוד את תהליך הגירושין דבר שבהחלט יכול לתרום לגירושין עם ילדים, באופן טבעי ככל שאורכו של התהליך יהיה קצר יותר כך הילדים יפגעו ויהיו חשופים לפחות עניינים שעשויים לפגוע בהם. המגשר שהוא הדמות המקצועית בגישור גירושין מלווה את הזוג לכל אורך התהליך, הוא יספק להורים הנחיות ועצות כיצד לשתף את הילדים בתהליך – ויכין אותם כיצד התהליך עשוי להשפיע על המשך חייהם עם הילדים דבר שבהחלט יכול לתרום מאוד לתהליך של גירושין וילדים.

השפעות ארוכות טווח של גירושין וילדים

רוב ההשפעות על ילדים אשר חוו בצורה טראומטית את הגירושין של הוריהם באות לידי ביטוי בטווח הרחוק. מיד לאחר הגירושין ברוב המקרים לא תשימו לב לשינויים שהילדים עוברים – ורק לאחר מספר חודשים או אפילו רק לאחר מספר שנים תתחילו לראות שינויים באורח החיים של הילדים הנובע בעיקר מהחוויות הטראומטיות אותן הם עברו.
לרוב ילדים להורים גרושים יהיו הרבה יותר חשדניים במערכות יחסים עתידיות, במחקרים רבים שנערכו בשנים האחרונות יותר ויותר ילדים להורים גרושים חווים קשיים הסתגלותיים במקומות עבודה ובלימודים – אחוז קטן נושר ממקומות עבודה ולימודים, וחלק מהילדים פשוט צריך להתאמץ יתר על המידה על מנת להביא את עצמו לידיי ביטוי בצורה הטובה ביותר.

 גירושין וילדים – איך עושים זאת נכון?

אין דרך טובה להתגרש, באופן טבעי ההליך מביא השלכות כאלה ואחרות על הזוג המתגרש וגם על הילדים שחייהם משתנים באופן פתאומי מקצה לקצה. חשוב מאוד שהורים גרושים יהיו קשובים לבעיות ולמצוקות של ילדיהם, לעיתים תשומת לב יתרה של ההורים תביא למניעת בעיות הסתגלות ולבעיות אחרות שצפויות להחמיר אילולא ההורים ששמים לב לכך.
חשוב מאוד לנסות ולשמר על אידיליה משפחתית ככל הניתן, לנסות ולהיפגש אחת לכמה זמן כמשפחה ולהראות לילדים כי למרות הגירושין המשפחה עדיין נמצאת והשינוי המהותי הוא שההורים גרים בנפרד. כמובן שהכול תלוי באופן שבו הליך הגירושין מתבצע, בעזרת גישור גירושין תוכלו להגיע למצב שהגירושין יעברו בצורה חלקה ותוכלו לשמר במובן כל שהוא הווי משפחתי לילדים שלכם. כמובן שאם הפגישות המשותפות בין ההורים יוצרים חיכוכים ובעיות מוטב לוותר על כך אך עדיין רצוי לשמור על כבוד הדדי ועל רמת יחסים נורמטיבית ככל הניתן לטובת הילדים.

ילדים וגירושין  - אוצר שאין אפשרות להפריד

בשונה מתהליך גירושין בו אין ילדים בתמונה, ילדים וגירושין דורשים התמודדויות והחלטות חשובות הדורשות התנהלות בהתאם.
זוג ללא ילדים יכול להתאים את הסכם הגירושין ביניהם כאשר הדגש בא לידי ביטוי ברמת חלוקת הטובין בלבד ומשם מנופפים הם זו לזה לשלום – להמשך חיים נפרדים לחלוטין, כל אחד במקומו שלו הוא. המקרה שונה כאשר ישנם ילדים בתמונה. ילדים הם הדבר היקר ביותר עלי אדמות להוריהם והם לא פריט שניתן לוותר עליו או לחלק אותו פיזית. החלוקה עליה מדובר באה לידי ביטוי באחריות הכללית והכלכלית על הילדים וכן בחלוקת זמני ההורים יחד עם ילדיהם. כמו שילדים קושרים בין הוריהם בזמן הנישואים, הם גם אלה שגם יהיו תמיד מקשרים בין הוריהם – גם אם הם כבר מזמן לא ביחד. לאור הנ"ל, גם תהליך הסכם הגירושין בין ההורים ידרוש נקודות התייחסות חשובות – ביניהן החלוקה בהחזקת הילדים אשר לרוב נמצאים אצל האם במשמורת מלאה, אולם לעיתים קיימים גם מקרים בהם המשמורת חלקית, קרי, זמן הילדים מתחלק באופן שווה בין שני ההורים.  תפקיד המגשרת או המגשר במקרים אלו הינם למצוא את הדרך המתאימה לשני הצדדים ברמת חלוקת התפקידים והסדרי הראייה שלהם עם הילדים בהתאמה גם לרצון ההורים וליכולתם וגם לטובתם של ילדיהם.

להתגרש עם ילדים – זה אפשרי

לעיתים תהליך גירושין נראה ממש בלתי אפשרי – במיוחד כשהילדים נמצאים בתמונה.
להתגרש עם ילדים משמעותו לפרק בית שהתנהל בצורה מסוימת שאליה הילדים התרגלו ולהקים מערך חדש. אחת מדרכי הגישה בגישור אותה חשוב להעביר למתגרשים היא העובדה, שבמקרים רבים, למרות השינוי לילדים, הדבר יטיב איתם ויאפשר להם לקבל את הוריהם שלווים ושמחים יותר במסגרות חדשות. נכון שילדים תמיד יבקשו את הוריהם במתכונת הנישואים הראשונית, אולם הבית ממנו ישאבו הילדים את החינוך יהיה בית עם לקחים חדשים וזוגיות חדשה (לעתיד) שבתקווה תאפשר להם לגדול במתכונת של אחווה שותפות ושלום בית אמיתי. גישור גירושין כאחת ממטרותיו, שם לעצמו למצוא דרך מגשרת בין שני הצדדים שתטיב לילדים וגם להורים כאחד.

מרכז גישור

צרו עמנו קשר למידע נוסף
שעות פעילות 09:00-17:00
ימי פעילות א '- ה'
גירושין עם ילדים יכולים להיות לעיתים עניין מסובך למדיי, הורים רבים אינם רוצים לחשוף את ילדיהם לכל התהליך – ולפעמים זוגות רבים חיים בנפרד אך לא עושים את הצעד להתגרש על מנת לא לפגוע בילדיהם. כיום השילוב של גירושין וילדים הפך להיות קצת פחות מלחיץ והנושא הפך להיות הרבה יותר שכיח, הגירושין אומנם ישפיעו על הילדים בין אם ההורים ירצו או לא ירצו – אך מהירות ההליך ואופן הגירושין יביא את ההשלכה המרכזית ואת מידת הפגיעה בילדים.

 גירושין וילדים - גירושים עם ילדים 

למידע נוסף התקשרו 072-3935235